KONST / Oljemålningar / Oljemålning 9344215
*
nr 934 4215
Folke Wilhelmson Berg
(1896-1974), Sverige
Oljemålning, Folke Wilhelmson Berg (1896-1974), Fiskeläge, 53 x 64
Folke Wilhelmson Berg, född 1896, död 1974, svensk målare.
Följerätt
Utrop:
500 kr
Såld:
350 kr
Sista tid för bud online:
måndag 12 januari 2015
kl 19:40:37
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
7/1 21:36:29
1
300 kr
11/1 21:24:17
2
Vinnande bud
- Specialauktion
12 jan
e-auktion
Årets första auktion innehåller en liten specialavdelning med 24 verk av Stockholmsfödda konstnären Stefan Tunedal. Tunedal är född 1959.
Läs mer om e-auktion
- Konstnär/Designer
Folke Wilhelmson Berg
Folke Wilhelmson Berg, född 1896, död 1974, svensk målare.
Läs mer om Folke Wilhelmson Berg
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: båtar fiskebåtar fiskeläge folke wilhelmson berg hamn marin motiv med vatten olja oljemålning oljemålningar svensk konstnär svenska konstnärer sverige vatten
-
8344 Oljemålning
Alexander Tolstoy (1895-1969), Sverige. Signerad, ..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 18:58
-
8359 Oljemålning
Alf Wesström (1915-1982), Sverige. Signerad, naken..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 20:50
-
1038 Oljemålning
Anders Wahlgren, Signerad, kustlandskap. Olja på d..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 20:50
-
7418 Oljemålning
Bengt Ellis (1923-2006), Sverige. Signerad och dat..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 19:29
-
8313 Oljemålning
Bruno Karlsson (1927-2020), Sverige. Sig, kustland..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 18:33
-
7076 Oljemålning
Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Signerad, dater..//
Aktuellt bud: 1.100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 19:52
*
Folke Wilhelmson Berg
Folke Wilhelmson Berg, född 1896, död 1974, svensk målare.
Läs mer om e-auktion
Läs mer om Folke Wilhelmson Berg
nr 934 4215
Folke Wilhelmson Berg
(1896-1974), Sverige
Oljemålning, Folke Wilhelmson Berg (1896-1974), Fiskeläge, 53 x 64
Folke Wilhelmson Berg, född 1896, död 1974, svensk målare.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 500 kr |
Såld: | 350 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 12 januari 2015 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
7/1 21:36:29 | 1 | 300 kr |
11/1 21:24:17 | 2 | Vinnande bud |
- Specialauktion
12 jan
e-auktion
Ã…rets första auktion innehÃ¥ller en liten specialavdelning med 24 verk av Stockholmsfödda konstnären Stefan Tunedal. Tunedal är född 1959.Läs mer om e-auktion
- Konstnär/Designer
Folke Wilhelmson Berg
Folke Wilhelmson Berg, född 1896, död 1974, svensk mÃ¥lare.Läs mer om Folke Wilhelmson Berg
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: båtar fiskebåtar fiskeläge folke wilhelmson berg hamn marin motiv med vatten olja oljemålning oljemålningar svensk konstnär svenska konstnärer sverige vatten
-
8344 Oljemålning
Alexander Tolstoy (1895-1969), Sverige. Signerad, ..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 18:58 -
8359 Oljemålning
Alf Wesström (1915-1982), Sverige. Signerad, naken..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 20:50 -
1038 Oljemålning
Anders Wahlgren, Signerad, kustlandskap. Olja på d..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 20:50
-
7418 Oljemålning
Bengt Ellis (1923-2006), Sverige. Signerad och dat..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 19:29 -
8313 Oljemålning
Bruno Karlsson (1927-2020), Sverige. Sig, kustland..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 18:33 -
7076 Oljemålning
Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Signerad, dater..//
Aktuellt bud: 1.100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 19:52